Dramaterapia to psychoterapia, której narzędziami pracy są relacja terapeuty z pacjentem, kreatywne techniki teatralne oraz praca z ciałem i samoświadomością.
Jest to psychoterapia transformacyjna, która dzięki metodom kreatywnym dociera do sfer, które ciężko przywołać w pamięci oraz o nich rozmawiać. Często są to zamrożone w ciele doświadczenia, których istnienie jest zupełnie nieuświadomione ale bezpośrednio wpływa na nasze życie.
Dramaterapia działa poprzez metaforę, co sprawia, że proces psychoterapeutyczny odbywa się w sposób, który jest dla pacjenta bezpieczny i jest tak przez niego odbierany. Zaufanie ma bowiem w dramaterapii kluczowe znaczenie. Dzięki niemu pacjent czuje się na tyle bezpiecznie, że wykracza poza swoją korę mózgową, która odpowiada za myślenie, decyzje czy procesy logiczne i dociera do głębszych warstw mózgu, które odpowiadają za emocje, a nawet podstawowe mechanizmy obronne takie jak: ucieczka, walka lub zmrożenie.
Wspomniana wcześniej praca z ciałem natomiast pozwala pacjentowi fizycznie dotrzeć do traum, które zostały w jego ciele zapisane w formie bólu, nieczucia, kompulsywnych zachowań, pocenia się, lęku, uzależnienia czy innych reakcji, które są pozostałością nieuleczonych zdarzeń w przeszłości. Tym sposobem proces psychoterapeutyczny traktuje osobę jako całość i jej celem jest wprowadzenie do ludzkiego doświadczenia integralności, wewnętrznej równowagi i odporności psychicznej.
Wspomniana wcześniej relacja pomiędzy dramaterapeutą, a pacjentem jest kolejnym filarem tej metody psychoterapeutycznej. Dzięki niej pacjent ma szansę przepracować wcześniejsze, nadszarpnięte relacje, w których nie był szczęśliwy. Mowa o relacjach, w które pacjent wchodzi z własnej woli lub jest pozbawiony mocy decydowania o sobie.
Jeśli doświadczenia te są krzywdzące, odbierające godność czy prawo do stanowienia o sobie; relacja terapeutyczna podejmuje próbę dotarcia do mechanizmów powodujących pacjentem wejście w krzywdzące relacje oraz staje się modelem zdrowej interakcji ze sobą i innymi ludźmi.
Jako dramaterapeuta z doświadczeniem wiem, że złudzeniem jest oczekiwanie, iż nasze życie i świat, w którym żyjemy odmieni się jeśli sami nie wejdziemy na drogę uzdrowienia i transformacji. Dlatego chęć zmiany i gotowość na przyjęcie nowego stylu życia są kluczowe w procesie psychoterapeutycznym.
Czy dramaterapia działa tylko w grupie?
Często otrzymuję pytania dotyczące tego czy dramaterapia to metoda pracy indywidualnej czy grupowej i kto może się do dramaterapeuty udać. Myślę, że warto na te pytania odpowiedzieć.
Dramaterapia jest metodą transformującą zarówno w procesie indywidualnym jak i grupowym. Pacjentami dramaterapeuty mogą być dzieci, nastolatkowie, dorośli i seniorzy.
Istotą pracy dramaterapeuty jest wejście w świat pacjenta, ten prawdziwy świat, pełen niepewności i niemocy, słabości i wstydu, ale też wyobraźni, marzeń i pragnień. Do tego świata nie wkracza się ustalonym scenariuszem tylko zgodnie z wolą i gotowością pacjenta.
Ponieważ jest to metoda kreatywna, to na początku pacjent może być zaskoczony propozycjami psychoterapeuty. Może się czuć nieswojo, gdy terapeuta proponuje taniec, układanie klocków lego czy opowiadanie historii. Wielu z nas zatraciło kontakt z własną kreatywnością więc początkowo zwracanie się ku niej może okazywać się wstydliwe lub kontrowersyjne.
Jednak po pewnym czasie okaże się, że łagodność, troska i akceptacja z jaką pacjent jest przyjęty przez dramaterapeutę, otwiera wrota do świata wyobraźni, mądrości i pamięci ciała, snów czy wypartych wspomnień.
Osobiście pracuję z ofiarami traumy, osobami doświadczonymi depresją, wykorzystaniem seksualnym czy przemocą różnego rodzaju.
Jednak dramaterapeuci pracują w bardzo różnych obszarach zdrowia psychicznego, od pacjentów zdiagnozowanych na chorobę lub zaburzenie natury psychicznej, poprzez szpitale, szkoły specjalne, więzienia czy ośrodki dla osób z różnymi formami niepełnosprawności.
Ponieważ metoda ta nie bazuje na słowach ale uniwersalnym języku kreatywności, archetypów, ciała i energii, zdaje egzamin w pracy z pacjentami, którzy nie mogą wyrazić się werbalnie z powodu swoich ograniczeń.
Podsumowując, dramaterapia to psychoterapia, która w delikatny sposób dotyka nasze rany, umożliwia ich uzdrowienie, transformację i stworzenie nowej jakości życia. Dzięki akceptacji i relacji, która tworzy się między psychoterapeutą, a pacjentem – buduje w tym ostatnim poczucie własnej wartości, tworzy pozytywny obraz siebie, oraz uruchamia zdrowe metody radzenia sobie z życiowymi wyzwaniami. |
Pamiętajmy, że problemy nie rozwiązane, od których staramy się odciąć, wciąż w nas sieją spustoszenie i determinują nasze działania, niezależnie od tego czy są to słuszne działania czy nie.
Każda z nas ma do tego prawo.
Pozdrawiam
Monika Burzykowska
DramaterapeutkaMonika :)
Comentarios